When I was in college, I had the rule of not buying anything that is >$1.50 per pound. This is what I was reduced to (prices may be different now due to inflation and geo area):
When I was in college, I had the rule of not buying anything that is >$1.50 per pound. This is what I was reduced to (prices may be different now due to inflation and geo area):